ESP ravi

Enneaegset seemnepurset (ESP) ravitakse seksuaalteraapia, ravimite või nende kombinatsiooniga. Kõigi ravimeetodite korral on tähtis mitte keskenduda ainuüksi seemnepurskeni kuluva aja pikendamisele, vaid pöörata piisavat tähelepanu ka emotsioonide ja suhtega seotud teguritele. Kuna ESP ravi puudutab mõlemat partnerit, peaksid ka ravimeetodi valikul osalema mõlemad.

Seksuaalteraapia

Seksuaalteraapiaga tegeleb vastava kogemusega psühhoterapeut, seksuoloog või arst. ESP raviks on kasutatud mitmeid erinevaid tehnikaid, millest kõige levinum meetod on ilmselt kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT). Selle käigus antakse mehele teavet seemnepurske kohta, hinnatakse ESP-ga mehe kogemust võrreldes enamiku teiste meestega ja õpetatakse harjutuste kava (nimetatakse stopp-start-harjutusteks), mis on mõeldud seemnepurske tagasihoidmise võime treenimiseks ja seksuaalsest lähedusest saadava naudingu suurendamiseks. Tavaliselt kulub selleks kuus kuni kümme visiiti terapeudi juurde, lisaks ettenähtud harjutuste regulaarne sooritamine kodus koos oma partneriga. Teraapia käigus võidakse tegelda ka suhteprobleemidega, mis võivad seksuaalprobleeme süvendada või olla neist tingitud.

Ravimite kasutamine

Ravimeid tohib arst määrata alles pärast seisundi meditsiinilist hindamist. Arsti poole pöördumata interneti teel või muudest reguleerimata allikatest hangitud ravimid võivad olla väga ohtlikud.

ISSM-i (International Society for Sexual Medicine) kliinilistes juhistes soovitatakse ESP raviks kahte tüüpi ravimeid: paiksed tuimestid ja suukaudsed serotonergilised ravimid. Kui need ravimid välja kirjutatakse, peab sellega alati kaasnema ESP-alane harimine ja seksuaalse heaolu edendamine, samuti ravimi korrektse kasutamise juhised.

Riiklikud reguleerivad ametiasutused ei ole kõigile ESP ravimitele heakskiitu andnud. Enne, kui arst määrab teile heakskiitmata (ilma vastava näidustuseta) ravimi, tuleb tal seda teiega arutada.

  • Paikne tuimesti kantakse peenisele vahetult enne seksuaalvahekorda. See on mõeldud tundlikkuse vähendamiseks sellise astmeni, et seemnepurse lükkuks küll edasi, aga ei tekiks häirivat nauditava seksuaalse tundlikkuse kadu.
  • Suukaudsed serotonergilised ravimid mõjutavad ajus ja mujal närvisüsteemis närvisignaale, et pikendada seemnepurskeni kuluvat aega. Praegu on käimas mitu kliinilist uuringut, kus katsetatakse uute ESP ravimite ohutust ja efektiivsust.
Pöördu arsti vastuvõtule

OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Paldiski mnt. 27/29 10612 Tallinn Eesti, www.berlin-chemie.ee.

EE-MAN-01-2023-V1-web, koostatud 03.2023.