Millist mõju avaldab ESP mehele ja tema partnerile?

Uuringud on näidanud, et enneaegse seemnepurskega (ESP) meestele ja nende partneritele teeb muret järsult vähenenud lähedus, kontrolli kadumine seemnepurske üle, suguühtest saadava rahulduse puudumine, emotsionaalne mõju mõlemale partnerile, suhteprobleemid ja partneri reaktsioon. Peamise probleemina toovad nii mehed ise kui ka nende partnerid välja kontrolli puudumise tunde seemnepurske üle. Kontrolli puudumise tunne on seotud lühikese suguühtega, s.t tuppe sisenemise ja seemnepurske vahelise lühikese ajaga. Need on omakorda seotud seksuaalvahekorrast saadava rahulduse vähenemise ja seksuaalaktiga kaasneva stressiga. Selliste probleemide tagajärjel tekivad mehe ja tema partneri vahelises suhtes raskused, probleemid lähedusega ning mehe emotsionaalne stress tugevneb.

Tugevat stressi mainivad ühtmoodi nii ESP-ga mehed kui ka nende naispartnerid; samuti nimetavad nad suurema tõenäosusega suhteprobleeme ja elukvaliteedi üldist halvenemist ESP tagajärjel. Vallalisi mehi võib see probleem puudutada tugevamalt kui suhtes olevaid, sest see võib osutuda takistuseks uute suhete otsimisel või loomisel.

ESP on paari probleem

Meeste ja naiste suhtumine seksi ja seksiga seotud kogemustesse on sageli erinev. Kuigi enamasti ei ole üldistamine hea, võib järgnev teave aidata meil üksteist siiski pisut paremini mõista.

Seks meeste arvates: paljude meeste jaoks tähendab seks tuppe sisenemist, suguühet ja (soovitavalt mõlema partneri) orgasmi. Seksides „tehakse“ partnerile või partneriga midagi, mis aitab mõlemal seksuaalsest pingest vabaneda. Suudlemisel, üksteise hellitamisel ja silitamisel tekkivat erutustunnet üksi ei pea nad sageli piisavaks. Eelkõige ESP-ga mehed võivad seda vältida hirmus, et see kutsub pärast tuppe sisenemist seemnepurske veel kiiremini esile kui tavaliselt. ESP-ga mehed keskenduvad sageli suguühte kestusele ja jätavad kõik muu tahaplaanile eeldusel, et sama asi on tähtis ka nende partneri jaoks. Mehel tuleb meeles pidada, et partner ei pruugi aru saada, mispärast see talle nii tähtis on, ja võib olla rohkem huvitatud seksi muudest aspektidest. Kui partner asjaolusid ei mõista, võib mees jätta iseka ja enesekeskse mulje.

Seks naiste arvates: paljude naiste jaoks tähendab seks peamiselt lähedust, intiimset koosolemist oma partneriga ja üksteisega kestva emotsionaalse ja vaimse sideme saavutamist.

See ei tähenda mitte ainult romantilist armastust, vaid ka erilist füüsilist ja emotsionaalset ühtekuuluvustunnet. Naised otsivad seksist tavaliselt enamat kui vaid suguühtest saadavat füüsilist naudingut. Nad kalduvad kõrgemalt hindama pigem seksi pikaajalist emotsionaalset kasu mõlemale partnerile ja positiivset mõju suhtele kui suguakti otsest tagajärge. Mõlemale partnerile võib olla tähtis paranenud meeleolu ja üldine heaolutunne, mis võib pärast vastastikust rahuldust pakkuvat seksuaalvahekorda kesta tunde, päevi või nädalaid.

Paljud naised peavad tähtsaks suudlemist, kallistamist ja üksteise silitamist ning nad naudivad seda ka suguühteta. Mõni naine peab eelmängu nauditavamaks ja tähtsamaks kui suguühet. Naine võib olla nördinud, kui partner väldib eelmängu ja paistab olevat huvitatud üksnes suguühtest. Tuppe sisenemine ja suguühe võivad olla küll meeldivad, kuid need ei ole tingimata vajalikud selleks, et naine saaks seksi nautida.

Rääkimine ja arutamine: suhtes võib oma koht olla mõlemal suhtumisel. Küll aga võib partneri vajaduste vääriti mõistmine seksist saadavat naudingut veelgi vähendada ning tekitada meelepaha või koguni konflikte. Oma partneriga seksiga seotud muredest rääkimine aitab teil üksteise vajadustest ja probleemidest aru saada ning kokku leppida, mida teil olukorra parandamiseks teha tuleb. Sageli on vaja nõu pidada oma ala spetsialistiga. Võimalik, et teile oskab nõu anda ja ravi soovitada perearst. Kui mitte, peaks ta teid suunama vastava spetsialisti juurde.

Pöördu arsti vastuvõtule

OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, Paldiski mnt. 27/29 10612 Tallinn Eesti, www.berlin-chemie.ee.

EE-MAN-01-2023-V1-web, koostatud 03.2023.